Автор: Євгєній Крєстніков
Джерело: http://www.computerra.ru/vision/704784/
Джерело: http://www.computerra.ru/vision/704784/
У Росії схрестили Скретч з мікроконтролером Arduino, улюбленою іграшкою конструкторів-електронщиків зі всього світу. В результаті отримали конструктор, який допомагає учням та студентам робити перші кроки в програмуванні, електроніці та робототехніці.
ScratchDuino випускає компанія ЗАТ "Тирнет", що входить до групи " Мезон.Ру " . На сьогоднішній день в серії два продукти: призначена для здійснення взаємодії фізичного середовища з програмною ScratchDuino.Лабораторія і система для навчання дітей основам робототехніки - ScratchDuino.Робоплатформа .
Компанія "Тирнет" пройшла відбір Фонду сприяння розвитку малих форм підприємств у науково-технічній сфері Росії і отримала державний ґрант, який дозволив втілити ідею в "залізі" та довести її до стадії дрібносерійного виробництва. За словами генерального директора "Мезон.Ру" Павла Фролова, пристрої ScratchDuino протестовані в російських школах і отримали хороші відгуки. Тепер компанія готується почати їх регулярні поставки в освітні установи і збирає попередні замовлення через сайт Linuxcenter.ru . Фролов також відзначив високу зацікавленість, проявлену до ScratchDuino батьками учнів.
Продукти ScratchDuino випускаються серійно і доступні всім бажаючим
ScratchDuino = Scratch + Arduino
Проект ScratchDuino був задуманий як засіб взаємодії фізичного середовища із середовищем Scratch - візуальним середовищем програмування, що розвиває ідеї Лого, розроблене в Массачусетському технологічному інституті (MIT). "Scrath потрібен, щоб вчити дітей програмувати, - пояснює Павло Фролов. - З його допомогою можна навчити дитину об'єктно-орієнтованому програмуванню за півгодини".Програми на Scratch складаються з графічних блоків з текстовими підписами. Щоб скласти програму, потрібно перетягнути блоки в спеціальне вікно. Безкоштовна програма з відкритим кодом розповсюджується на умовах власної ліцензії і доступна для Windows, Linux та Mac OS X.
Програма на Scratch
Arduino у картриджі - один з ключових елементів ScratchDuino
Ласкаво просимо в робототехніку
Картридж з Arduino можна встановлювати в різні пристрої, яким потрібні комп'ютерні "мізки". Першою була випущена ScratchDuino.Лабораторія, заснована на платі з відкритими специфікаціями Scratchboard для середовища Scratch. "Ми доробили Scratchboard так, щоб вона добре поєднувалася з ідеологією прибраного в картридж модуля Arduino, і додали туди додаткові елементи", - розповідає Фролов.Плата ScratchDuino.Лабораторія також упакована в міцний корпус
За допомогою датчиків пристрій отримує інформацію про те, що відбувається навколо. Найпростіший приклад - програма "Сонечко", що міняє координати на екрані залежно від освітленості в кімнаті. В іншій програмі можна дути в мікрофон, покручуючи важілець, і Scratch буде зображувати саксофон.
До входів плати підключаються додаткові датчики (вологості, температури, опору і т.д.) для створення більш серйозних програм взаємодії Scratch з фізичним середовищем. Показники датчиків переносяться в змінні середовища розробки та нормалізуються в значеннях від 0 до 100.
ScratchDuino.Лабораторія з встановленим в картридж модулем Arduino
Найголовніше, що все це робиться дуже швидко - програми в Scratch короткі (десятки рядків), об'єктно-орієнтовані і пишуться рідною мовою дитини. Це вирішує головну проблему з навчанням молодших школярів програмування: для освоєння Scratch їм не доводиться запам'ятовувати англомовні оператори. Тут все наочно (творцям середовища вдалося вирішити проблеми Лого), так що діти починають програмувати практично відразу.
Павло Фролов
Готових засобів для цього в Росії не випускали, і компанія "Тирнет" їх розробила. "Лабораторія" передає дані з зовнішнього світу в комп'ютер, а "Робоплатформа" вирішує зворотну задачу, дозволяючи з програми впливати на зовнішній світ.
Програмувати виконавця можна через стандартне середовище розробки Arduino, через Lazarus і навіть через " Кумир ", але найпростіше це робити за допомогою все того ж Scratch. Єдина проблема: в Scratch немає функцій для взаємодії з роботами, і програмістам компанії "Тирнет" довелося на його основі створити власне відкрите і безкоштовне середовище розробки Sduino. Програма доступна для Linux, Windows і Mac OS X. В основі рішення все той же картридж з Arduino, але до нього додається двоколісне шасі робота.
ScratchDuino.Робоплатформа
LEGO MindstormПопулярні дитячі робоконструктори серії LEGO Mindstorms були вперше представлені в 1998 році. У 2006 році вийшов LEGO Mindstorms NXT, а в 2009 - LEGO Mindstorms NXT 2.0.ScratchDuino.Робоплатформа сумісна з датчиками LEGO. Крім того, сюди можна встановити спеціальні штирі і кубики LEGO. |
"Причина досить серйозного успіху модуля Arduino в тому, що він дозволив людям, які не вміють або не бажають паяти і програмувати на асемблері, швидко отримувати результат. Ми пішли далі, розвинули цю концепцію до межі і зробили робота, якого дитина на уроці інформатики в п'ятому класі може змусити поїхати за п'ять хвилин ", - говорить Павло Фролов.
Роби сам
Дуже важливий момент: усі випущені в рамках проекту ScratchDuino продукти є відкритими (open hardware). Необхідна для їх виготовлення інформація є на сайті Edumandriva . Користувачам доступні не тільки списки необхідних елементів, принципові схеми та схеми розводки плат, але і розкрій лазерного різання для виготовлення корпусів і тому подібна інформація. "Ми сподіваємося, що люди будуть робити ці пристрої самі і якось їх поліпшувати, - говорить Фролов. - Зараз і в нашій країні, і по всьому світу MIT просуває концепцію Fab Lab . Продукти ScratchDuino спроектовані таким чином, щоб їх майже повністю можна було виготовити в подібній лабораторії ".
Елементи робоплатформи можна друкувати на 3D-принтерах
Є й інші проекти, що створюють відкриті робоплатформи, але в російських
продуктах наголос зроблено на простоту виготовлення і модифікації
пристроїв - ScratchDuino можна назвати продовжувачем ідей Arduino.
Хоча російський робоконструктор поступається за можливостями LEGO
Mindstorms NXT, він більш відкритий і модульний - удосконалювати
ScratchDuino можна як завгодно. Ніхто не заважає, скажімо, підключити більш потужний обчислювач або створити власного виконавця. "Ми очікуємо, що до проекту долучаться технічні вузи і допоможуть зробити крокуючу платформу, літаючу платформу, плаваючу платформу з безліччю відкритих датчиків, приводів і маніпуляторів", - говорить керівник "Мезон.Ру".